Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JONKOWO

Narkotyki na drogach?

URZĄD MARSZAŁKOWSKI
Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest tak samo zakazane, jak po spożyciu alkoholu. Jakie są skutki zażycia tych nielegalnych substancji?

W 2022 roku zatrzymano ponad 5400 kierowców pod wpływem narkotyków. Rok wcześniej – prawie 5900. Mimo że z roku na rok liczba kierujących pod wpływem substancji zakazanych spada, nie oznacza to końca problemu.

Narkotyki to substancje psychoaktywne, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, powodując określone reakcje organizmu. Zgodnie z panującymi w Polsce przepisami są nielegalne, jednak wcale nie niedostępne. Zażywanie narkotyków może wywoływać szereg niebezpiecznych reakcji organizmu, a połączenie ich z alkoholem jeszcze bardziej naraża ludzkie zdrowie.

Warto podkreślić, że prowadzenie pojazdu pod ich wpływem jest traktowane podobnie, jak w przypadku jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. Czym grozi połączenie tych substancji? „Po pierwsze to zależy oczywiście od rodzaju substancji, po drugie jest to znowu kwestia natury takiej osobniczej. Może się zdarzyć tak, że alkohol przyspieszy wchłanianie substancji narkotycznej, którą decydujemy się przyjąć. Może być tak, że alkohol spowoduje spotęgowane działanie pobudzające tej substancji” – podkreśla Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie.

Łączenie alkoholu z substancjami psychoaktywnymi to niezwykle groźne zjawisko, którego powinien wystrzegać się każdy kierowca. Trudno przewidzieć jednoznaczną reakcję organizmu, jednak zbyt duża ilość toksyn powoduje nudności, wymioty, bóle głowy, a w najgorszych wypadkach zatrzymanie akcji serca czy krążenia. Narkotyki w połączeniu z alkoholem mogą również wywoływać szereg reakcji psychologicznych, takich jak wzmożone lęki, panika czy agresja drogowa.

A co w przypadku osób niepijących? Na czarnym rynku dostępnych jest wiele środków psychoaktywnych, a każdy z nich jest wystarczająco dużym zagrożeniem drogowym. Niezależnie od rodzaju środków, zażycie narkotyków negatywnie wpływa na ocenę sytuacji drogowej, powodując nie mniejszą liczbę wypadków, niż jazda pod wpływem alkoholu. „Przede wszystkim bezpieczeństwo ruchu drogowego nie zna pojęcia miękkich środków. To są wszystko środki, które wpływają na nasze zachowanie na drodze, to po pierwsze, czy mogą wpłynąć. Po drugie, na nasze postrzeganie sytuacji drogowej. Nie bez przyczyny w aktach prawnych regulujących odpowiedzialność kierowcy – mówię tu o kodeksie wykroczeń i kodeksie karnym – mówi się o alkoholu bądź substancjach działających podobnie do alkoholu” – zauważa Marcin Kiwit.

Brawura drogowa, niewłaściwe zachowania w rejonie przejść dla pieszych, łamanie przepisów drogowych i inne niebezpieczne zachowania, to tylko część skutków zażycia narkotyków przed prowadzeniem pojazdu. Takie zachowanie zaburza percepcję wzrokową i słuchową oraz uniemożliwia podejmowanie skutecznych decyzji na drodze. Pamiętajmy, że jazda pod wpływem jakichkolwiek środków stanowi olbrzymie zagrożenie.