WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JONKOWO

Robot da Vinci w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie

SZPITAL MIEJSKI OLSZTYN
Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie tworzy Centrum Chirurgii Robotycznej.

Chirurgia z wykorzystaniem robotów to przyszłość medycyny. Z tego względu Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie od grudnia 2023 roku używa robota da Vinci. Placówka weszła we współpracę z firmą, dzięki której może korzystać z robota chirurgicznego do leczenia określonych grup pacjentów onkologicznych z województwa warmińsko-mazurskiego. Taki model działania pozwala szpitalowi na oferowanie nowoczesnych zabiegów chirurgicznych bez konieczności ponoszenia ogromnych inwestycji.

Dzięki temu sprzętowi przeprowadzono już niemal 100 takich operacji. „Pierwsza sprawa, pacjent – czyli krótko mówiąc szybsze zabiegi, pacjent szybciej do siebie dochodzi, bezpieczniejsze powikłania. Jak zwykle w naszej jednostce pacjent jest najważniejszy. I druga sprawa – mamy młodą kadrę, żeby ich zatrzymać w tym szpitalu, musimy dać im też możliwości rozwoju” – mówi Rafał Laszczak, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Robot da Vinci to przełom w chirurgii urologicznej. Ten niezwykle nowoczesny sprzęt posiada cztery wyposażone w mikronarzędzia ramiona, które doskonale naśladują ruch dłoni i nadgarstka lekarza. Sterowanie sprzętem odbywa się dzięki specjalnej konsoli, a kamery robota przekazują lekarzowi trójwymiarowy obraz z możliwością nawet 10-krotnego powiększenia. Dzięki tym udogodnieniom pacjent zyskuje gwarancję dokładnego usunięcia zmian nowotworowych i oszczędzenie zdrowych tkanek. „Prosatektomia radykalna, czyli usunięcie prostaty z powodu raka, jest takim szczytem finezji tak zwanej chirurgii urologicznej. I ten robot pozwala nam tę operację wykonywać w sposób bardzo, bardzo precyzyjny” – podkreśla dr n. med.  Zbigniew Purpurowicz, koordynator oddziału urologii i onkologii urologicznej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Operacja z wykorzystaniem robota da Vinci jest również niezwykle skuteczna w leczeniu chirurgicznym nowotworu złośliwego macicy. W porównaniu do metody laparoskopowej, wykorzystanie robota pozwala zoperować większą liczbę pacjentek w mniej inwazyjny sposób. „Dla pacjentek wyselekcjonowanych z rakiem trzonu macicy, operacja robotyczna jest operacją najlepszą i komfortową. Ze względu na to, że pacjentki te cechują się wielokrotnie otyłością, czyli zespołem metabolicznym, a robot pozwala w sposób najlepszy taką pacjentkę zoperować” – wyjaśnia lek. med.  Krzysztof Jabłoński, koordynator oddziału ginekologii, ginekologii onkologicznej i położnictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie. Zabiegi przy użyciu robota da Vinci to możliwość leczenia na najwyższym poziomie. Szpital Miejski w Olsztynie jest jak dotąd jedynym ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, który używa tego urządzenia do usunięcia nowotworu trzonu macicy. Skuteczność tej metody potwierdzają same pacjentki, które pomimo tego, że są świeżo po operacji – czują się świetnie.

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie planuje rozszerzyć ofertę usług przy użyciu robota da Vinci o operacje raka jelita grubego. Dzięki projektowi partnerskiemu planowane są również szkolenia lekarzy urologów, ginekologów, chirurgów, instrumentariuszek czy zespołu anestezjologicznego.