Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JONKOWO

Z wizytą na oddziale alergologicznym

SZPITAL PULMONOLOGICZNY
Oddział Alergologiczno-Pulmonologiczny w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie to jedyne takie miejsce na mapie województwa warmińsko-mazurskiego. Czym się zajmuje?

To jedyne takie miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Oddział Alergologiczno-Pulmonologiczny działa przy Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. „Spoczywa na nas pełna odpowiedzialność za diagnostykę i leczenie chorób alergicznych. Oczywiście pierwszym takim zaczątkiem to była alergia dróg oddechowych, diagnozowaliśmy tutaj astmę. Ale w pewnym momencie wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu, zapotrzebowaniu pacjentów, rozszerzyliśmy naszą działalność o taką naprawdę diagnostykę wysoce specjalistyczną” - mówi o historii oddziału jego koordynator dr n. med. Magdalena Zakrzewska.

Alergię bardzo często kojarzymy z pyłkami roślin, jednak to nie jedyne przypadki, jakie trafiają na Oddział. Bardzo rzadką przypadłością, którą diagnozowano w olsztyńskim Szpitalu Pulmonologicznym, była reakcja anafilaktyczna na… wysiłek fizyczny. „Mamy tę możliwość, jako nieliczni w kraju, że posiadamy bieżnię wysiłkową, dzięki temu odtwarzamy warunki naturalne w pełnym zabezpieczeniu z tacą reanimacyjną, w zabezpieczeniu pielęgniarsko-lekarskim pacjenta” - mówi dr Zakrzewska.

Znacznie powszechniejsze są alergie pokarmowe. Orzechy, cytrusy – to tylko niektóre z bardzo wielu dań mogących wywoływać reakcję alergiczną. Szpital posiada sprzęt oznaczający przeciwciała, dzięki czemu można bardzo dokładnie określić cząsteczki alergenowe.

Niestety uczulać potrafią także leki. Na Oddział trafiają również pacjenci z tzw. pokrzywką, czyli bolesnymi zmianami skórnymi. „Czasami jest tak, że te pokrzywki wywołują leki, wywołują konserwanty, barwniki, albo jakiś pokarm. Rolą lekarza jest diagnozować i leczyć, więc naszym zadaniem, szczególnie w takich sytuacjach jest znaleźć przyczynę i usunąć, jeśli to jest możliwe” - podkreśla dr Zakrzewska.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinniśmy niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem POZ. Jeśli wystąpi taka konieczność, otrzymamy skierowanie na Oddział, gdzie zostaniemy dokładni zdiagnozowani, a następnie rozpocznie się odpowiednie leczenie.