WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JONKOWO

Aktywizacja społeczno-zawodowa od kuchni

WYJĄTKOWE SERCE
Studia, czy poszukiwanie wymarzonego zawodu? Absolwenci Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie stają przed trudnym wyborem. Z pomocą przychodzą pierwsze w regionie Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej.

Targi Aktywizacji Społeczno-Zawodowej to nowość w Olsztynie. Ich organizacji podjęła się dyrekcja i pracownicy Zespołu Placówek Edukacyjnych. „To oczywiście pokazanie z jednej strony pracodawców, z drugiej strony organizacji, które same tworzą miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością, to są ZAZ-y. Pokazujemy cały szereg możliwości dla tych młodych osób, które dzisiaj stoją przed wyborem” – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

Na zaproszenie odpowiedział cały szereg instytucji. Wśród nich znalazły się Zakłady Aktywności Zawodowej w Biskupcu, Olsztynie i Ostródzie. „Trafiają do nas osoby dorosłe po zakończonej edukacji, często też po doświadczeniu, po pracy w Zakładach Aktywności Zawodowej. Trafiają do nas na tzw. dalszą, można powiedzieć „obróbkę”, dalsze takie przygotowanie w tym procesie edukacji i pracy” – wyjaśnia Tomasz Naudzidło, instruktor w Zakładzie Aktywności Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Ostródzie. Zakłady Aktywności Zawodowej prowadzą tzw. rehabilitację zawodową i społeczną. Zatrudniają osoby z niepełnosprawnością, które zdobywają niezbędne doświadczenie.

W poszukiwaniu zatrudnienia pomocą służy także Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. „Osoby z niepełnosprawnością mogą się do nas zgłosić po wsparcie asystentów, a także opiekunów, mając tutaj na uwadze realizację opieki wytchnieniowej. Wspieramy osoby w znalezieniu zatrudnienia poprzez realizację metody zatrudnienia wspomaganego. Zatrudnienie wspomagane jest to pomoc przy wsparciu trenera pracy, który również uczestniczy w tym poszukiwaniu, w kontakcie z pracodawcą” – wyjaśnia Marta Piotrkowska z Sejmiku.

Szereg instrumentów pomocy czeka również w Urzędzie Pracy. Odsetek osób z niepełnosprawnością rejestrujących się jako osoby bezrobotne jest jednak niewielki. „To jest niespełna 14 procent, natomiast w zależności od tego, czy są zarejestrowane jako osoby bezrobotne, czy jako osoby poszukujące pracy, to oferty pracy, czy oferty w ogóle pomocy są różne” – przyznaje Katarzyna Pietkiewicz, dyrektor Miejskiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Ważnymi gośćmi targów byli przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. „To jest bardzo cenna inicjatywa, która umożliwi wszystkim osobom z niepełnosprawnością, czy też po prostu absolwentom różnych szkół, placówek, zobaczyć, gdzie będą mogli kontynuować swoje życie, powiedzmy te dorosłe, zawodowe” – podkreśla dyrektor oddziału Mateusz Szkaradziński.

Na konferencji nie zabrakło również najważniejszych gości – dzieci i rodziców, którzy mogli zapoznać się z ofertą poszczególnych instytucji na przygotowanych stoiskach informacyjnych.